Małe ziarenka, a taka moc, czyli rzecz o siemieniu lnianym

Małe ziarenka, a taka moc, czyli rzecz o siemieniu lnianym

Redakcja

2017-08-17

brak komentarzy

Siemię lniane to malutkie nasionka lnu, ogólnodostępne w supermarketach zielarskich a także aptekach. Wywar z siemienia łagodzi kłopoty żołądkowe a także niweluje dolegliwości z zaparciami. Zwłaszcza rekomendowane okazują się paniom w czasie menopauzalnym.

Poznaj cechy zdrowotne siemienia lnianego

Siemię lniane posiada ogrom kwasów tłuszczowych omega-3, wit. E, elementy balastowe a także śluzowe, białko, potas, cynk i lignany, co to oznacza fitoestrogeny. Można z nich wykonywać odwary, oraz podawać do sałatek, kanapek. Należy je trzymać w szczelnie zamkniętym a także ciemnym słoiku.

Cechy siemienia lnianego

Siemię lniane okazuje się środkiem o oddziaływaniu osłaniającym żołądek i jelita. Wodne wyciągi z nasion powlekają błony śluzowe organizmu a także przełyku, zabezpieczając je bezpośrednio przed substancjami szkodliwymi (zanurzone w wodzie nasiona pęcznieją a także pokrywają się warstwą śluzu). Co ciekawe, śluz z nasion lnu długo nie gubi lepkości. W ten sposób może przesuwać się aż do jelita grubego, zatrzymując negatywne sole a także utrudniając ich absorpcję. Nasiona posiadają także cechy nieco przeczyszczające. Pęcznieją w jelicie grubym, przyśpieszają ruchy robaczkowe, ułatwiając wypróżnianie.

Siemię lniane może stopować rozwoju raka piersi

A dzięki obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych siemię między innymi chroni przed miażdżycą a także świetnie rzutuje na giętkość cery. Lignany występujące w nasionach chia lnu okazują się bardzo rekomendowane paniom w wieku okołomenopauzalnym, bo systematyzują zakres estrogenów. Najnowsze eksperymenty zaświadczają także, że częste spożycie 5–10 g siemienia blokuje rozwoju raka piersi u kobiet po menopauzie. Siemię można używać także zewnętrznie – funkcjonuje zmiękczająco a także przeciwzapalnie.

Siemię lniane w ziarenkach, mielone siemię lniane a także siemię w tabletkach

Można nabyć siemię w formie niełuskanych ziarenek, mielone a także w tabletkach. W tych 2 ostatnich formach okazuje się zazwyczaj pozbawione kwasów tłuszczowych (a więc odolejone). Odwar z nasion stosuje się w zapaleniu organizmu a także uszkodzeniu błony śluzowej, przykładowo substancjami (NLPZ, salicylanami). Zewnętrznie wykorzystywany okazuje się do płukania jamy ustnej, przykładowo przy oparzeniu gorącymi płynami. Pęczniejące nasiona lnu wspomagają przy zaparciach. A rozdrobnione a także wymieszane z wodą można używać zewnętrznie w formie okładów na wrzody a także w zapaleniu warstwy podskórnej.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Forskolin 2 w promocji:
Forskolin 2
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 166 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

OdchudzanieZdrowieDietaKuchnia