Odchudzanie a poprawa pamięci

Odchudzanie a poprawa pamięci

Redakcja

2016-09-30

brak komentarzy

Zrzucanie nadwagi nie jedynie powoduje wiele korzyści dla zdrowia, ale może dodatkowo polepszyć naszą pamięć. Takie są rezultaty nowych eksperymentów przygotowanych w Wielkiej Brytanii. Prof. John Gunstad, główny pomysłodawca analiz, sądzi, że zniwelowanie wagi może zwiększyć koncentrację i ogólne zdolności poznawcze. Zwrócił on uwagę na to, że „od długiego czasu wiadomo, że nadwaga zwiększa niebezpieczeństwo zapadnięcia na takie schorzenia, jak Alzheimer i udar mózgu, a ostatnie analizy wskazują, że nadwaga może dodatkowo wywoływać problemy i koncentracją". Czy w takim przypadku rzeczywiście nadwaga przynosi problemy, a eliminując nadprogramowych kilogramów, możemy przeciwdziałać schorzeniom i zmniejszyć ich dolegliwości?

Zmniejszenie wagi a lepsza pamięć

W swoich eksperymentach uczeni przeanalizowali zdolność zapamiętywania i koncentracji 150 otyłych ludzi. Na starcie, każdy z uczestników otrzymał test badający wyjściowe predyspozycji przypominania i skupienia. Nastepnie, część chorych została poddana zabiegu chirurgicznego zmniejszenia żołądka. Po 12 tygodniach, test badający zdolności umysłowe został przeprowadzony powtórnie. Bezpośrednio przed zabiegiem, 23,9% uczestników miało dysfunkcje uczenia się, a 22,9 proc. miało słabą pamięć rozpoznawania. Mimo wszystko po 12 tygodniach od zabiegu operacyjnego i znacznej utracie wagi, testy dowiodły, że wydajność umysłowa ludzi poddanych zabiegowi była dużo większa. Wśród osób, które nie były poddane zabiegowi, nie dostrzeżono jakiejkolwiek polepszenia. Co więcej, u ludzi z nadwagą dostrzeżono pogorszenie pamięci w tym czasie.

Zrzucanie nadwagi a inne choroby mózgu

Gunstad zaakcentował, że podchodził do tych eksperymentów z dużą rozwagą. Przyznał także, że rezultaty analiz nie odpowiadają na wszelkie pytania na temat związku między utratą wagi a polepszeniem pamięci. „Jeżeli jesteśmy w stanie określić, co przynosi kłopoty ze zdolnościami pamięciowymi na początku, a potem, które korzystne zmiany w naszej pamięci dokonują się po zabiegu, jesteśmy na dobrej drodze. Gdy będziemy znali rozwiązanie, może dowiemy się, jak nadwaga rzutuje na przypadłości ludzi starszych, np. choroba Alzheimera, udar mózgu lub pogorszenie pamięci”.

Następne analizy mają być wykonane z udziałem osób, które pozbyły się nadprogramowych kilogramów przez prawidłowe jedzenie i aktywność ruchową. Gunstad jest przekonany, że obniżenie wagi w tradycyjny sposób, przez dietę i trening, może posiadać zbliżony, korzystny wpływ na nasz mózg.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Catch Me Patch Me w promocji:
Catch Me Patch Me
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 138 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

OdchudzanieZdrowie