Wszystko, co powinnaś wiedzieć o węglowodanach, a bałaś się zapytać

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o węglowodanach, a bałaś się zapytać

Redakcja

2016-10-23

brak komentarzy

Węglowodany pojawiają się w wielu znanych dietach, zaś w kolejnych są odrzucane. Gdzie występują dokładnie te składniki? Jakie źródła węglowodanów są najlepsze dla naszego organizmu i dlaczego właśnie te? Już wyjaśniamy!

Co to są węglowodany?

Węglowodany to związki, które można podzielić na dwie grupy - proste i złożone. Podstawowymi budulcami węglowodanów jest węgiel, tlen i wodór. Czy każde cząsteczki węglowodanów są takie same? Zdecydowanie nie! Przykładem węglowodanów prostych jest fruktoza, czyli cukier zawarty w owocach bądź biały cukier, którym słodzimy poranną herbatę. Natomiast węglowodany złożone składają się z co najmniej trzech cząsteczek cukru. Udowodniono, że ten drugi rodzaj jest zdecydowanie zdrowszy. Pomimo podobieństw w metabolizmie węglowodanów różnica jest jednak znaczna. Węglowodany złożone są znacznie dłużej trawione i wolniej absorbowane, co przynosi więcej korzyści dla zdrowia.

Węglowodany w diecie

W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się diety niskowęglowodanowe - dieta Atkinsa, South Beach czy dieta Dukana. Niestety dzięki nim powstaje błędne przekonanie, że węglowodany są niezdrowe i powodują zwiększenie tkanki tłuszczowej. Węglowodany same z siebie nie są szkodliwe. Problemem są jedynie związki proste, które faktycznie nie służą szczupłej sylwetce.

Gdzie znajdziemy węglowodany złożone?

Zdrowe dla ciała i organizmu węglowodany złożone znajdziemy w brązowym ryżu, kaszach, płatkach owsianych, otrębach, pełnoziarnistych makaronach, warzywach bogatych w skrobię (najlepszym przykładem jest kukurydza) oraz w warzywach strączkowych. Solidnym źródłem węglowodanów jest także pełnoziarniste pieczywo, lecz tutaj musimy uważać na produkty zabarwione karmelem bądź wzbogacone niekorzystnymi barwnikami - przestrzegają dietetycy z portalu Lepszy Trener.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Catch Me Patch Me w promocji:
Catch Me Patch Me
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 186 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

OdchudzanieDietaKuchnia