Alergia na białko krowie: przyczyny i diagnostyka

Alergia na białko krowie: przyczyny i diagnostyka

Redakcja

2016-08-25

2 komentarze

Alergia na białko krowie (białka mleka krowiego) bardzo często pojawia się u niemowlaków a także małych dzieci. Uczulenie na białko krowie przynosi niecharakterystyczne objawy, a jego diagnostyka okazuje się wielogodzinna.

Jeżeli mimo wszystko zostanie wdrożone właściwą kuracją, alergia na białka mleka odzwierzęcego może minąć. Jakie okazują się podłoża a także objawy alergii na białko krowie? Na czym polega terapia? Jaka zbilansowana dieta okazuje się wówczas niezbędna? Co można, a czego nie można spożywać?

Przyczyny alergii na białko krowie

Tego rodzaju alergia pokarmowa jest obecna bardzo często wśród niemowlaków a także dzieci do 3. roku życia, mało kiedy u nastolatków i dojrzałych. Czemu? Mleko okazuje się w początkowych miesiącach życia jedynym, a w następnych zasadniczym elementem jadłospisu. Konsumowanie wyłącznie jednego typu pokarmu w połączeniu z niedojrzałością układu trawiennego sprzyja postępowi alergii.

Większe ryzyko rozwoju alergii na białko mleka odzwierzęcego jest obecne szczególnie u dzieci, których co najmniej jedno z rodziców okazuje się alergikiem.

Alergia na białko krowie – diagnostyka

Jakie eksperymenty musimy przeprowadzić? W kwestii domysłu alergii na białka mleka odzwierzęcego wykonuje się punktowe testy skórne, oznaczenie asIgE (w eksperymentach krwi) a także testy prowokacji pokarmowej.

Przy podejrzeniu uczulenia na białka krowie wprowadza się także jadłospis eliminacyjny. W kwestii niemowlaków karmionych piersią, matka musi wykreślić z własnej jadłospisy wszelkie składniki mleczne (na okres 2 - 6 tygodni), oraz białko jaja kurzego, które okazuje się drugim w kolejności najczęstszym alergenem pokarmowym u najmłodszych. Oprócz tego musi także zażywać wit. D i kwasy DHA.

Zobacz też, które winogrona są zdrowcze: jasne czy ciemne.

 Jeżeli niemowlę okazuje się karmione mieszankami mlecznymi, zalicza się je podmienić mieszanką mleczną o wysokim stopniu hydrolizy (także dzięki okres 2-6 tygodni). U dzieci spożywających pokarm stały i użytkowników dojrzałych, u których podejrzewa się reakcje alergiczne na białka mleka odzwierzęcego, zbilansowana dieta eliminacyjna nie zmniejsza się wyłącznie do zrezygnowania z mleka a także jego przetworów, lecz także produktów, w których białka mleka znajdują się "ukryte".

Jeżeli pomimo restrykcyjnego jadłospisu bezmlecznego objawy wciąż się utrzymują, to z ogromnym prawdopodobieństwem można wykreślić reakcje alergiczne. Wtedy może sukcesywnie dołączać mleko do jadłospisu , a potem wykreślić dwa kolejne najczęściej spotykane potencjalne alergeny pokarmowe, przykładowo pszenicę a także soję. Ustąpienie symptomów udowadnia reakcje alergiczne na białka mleka odzwierzęcego.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Vivese Senso Duo Oil w promocji:
Vivese Senso Duo Oil
310 zł 159 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 164 głosów.

Dodaj komentarz

Komentarze

wiktoria13181

2016-09-12 13:49:58


podobno ludzie którzy mogą pić mleko sa mutantami ;)

klyski

2016-08-30 12:37:08


zawsze zostaje sojowe, ale w smaku okropne

Zdrowie