Dieta cukrzycowa – co warto o niej wiedzieć?

Dieta cukrzycowa – co warto o niej wiedzieć?

Redakcja

2016-10-14

brak komentarzy

Dlaczego dieta cukrzycowa jest tak ważna? Menu eliminujące cukry proste to doskonały sposób na leczenie i profilaktykę cukrzycy typu 2. Wystarczy oprzeć się o kilka zasad.

Przełom cukrzycowy - co to takiego?

Główną zasadą diety jest eliminacja wszelkich źródeł cukrów prostych. Z menu wykluczamy produkty bogate w sacharozę, glukozę i fruktozę. Cukry obecne są w słodkich napojach, słodyczach, owocach oraz niektórych przetworach warzywnych i owocowych. Na szczęście, są skuteczne zamienniki! Węglowodany proste i sacharozę można zastąpić węglowodanami złożonymi, w tym skrobią i błonnikiem pokarmowym. Składniki są obecne w produktach zbożowych, nasionach roślin strączkowych i warzywach.

Dlaczego warto przejść na dietę cukrzycową?

Jej konsekwencją jest stabilizacja poziomu glukozy we krwi, zapobieganie groźnym powikłaniom cukrzycy i sposobem na niwelowanie jej objawów. Jaka powinna być dieta cukrzycowa? Najważniejszym założeniem diety jest maksymalne dopasowanie jadłospisu do preferencji żywieniowych chorego i uwzględnienie podstawowego leczenia. Poza ograniczeniem spożycia cukrów prostych istotne jest komponowanie posiłków w oparciu o indeks glikemiczny oraz stosowanie wymienników węglowodanowych.

Najważniejsze zasady diety cukrzycowej

Wartość energetyczna jadłospisu eliminacyjnego cukry proste powinna być dostosowana do wieku, aktualnej masy ciała oraz stopnia aktywności fizycznej. Nie można zapominać, że połowa wartości energetycznej diety powinna być dostarczana przez węglowodany złożone o indeksie glikemicznym mniejszym niż 50. W diecie powinny się znaleźć produkty dostarczające odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego. Szczególnie zalecane są rozpuszczalne frakcje błonnika (pektyny i beta glukany). Dietetycy rekomendują spożywanie ryb, jaj, chudego drobiu bez skóry, chudej wieprzowiny, cielęciny, produktów mlecznych o zawartości do 2%. Z diety należy wykluczyć alkohol i ograniczyć spożywanie soli.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

ZdrowieDieta