Dlaczego stopy lubią chodzić boso?

Dlaczego stopy lubią chodzić boso?

Redakcja

2016-07-26

1 komentarz

Choć w naszych szafach gromadzimy coraz większą liczbę butów, to właśnie chodzenie boso sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Sam Hipokrates uważał, że najlepszym obuwiem jest jego brak. Dlaczego? 

Terapia „chodzona”
Chodzenie boso od wieków uważa się za naturalny lek na problemy z krążeniem, tzw. „zimne stopy” czy chorobę wieńcową. Przeciwdziała także bólom głowy, bezsenności, a nawet zaparciom. W stopach znajduje się około 72 tys. zakończeń nerwowych, prowadzących do najważniejszych organów wewnętrznych. Chodzenie boso stanowi naturalny „masaż” dla stóp i wpływa korzystnie na cały organizm. Poprawia również ukrwienie i dotlenienie kończyn, dzięki czemu całe nogi nie odczuwają tak dużego zmęczenia jak podczas wędrówki w butach. Dodatkowo chronimy nasze stopy przed deformacjami – płaskostopiem i haluksami, które mogą być spowodowane noszeniem niewygodnego, źle dopasowanego obuwia. 

Kilka kroków dla odporności
Spacer po naturalnych powierzchniach – po trawie, kamieniach czy brodzenie w zimnej wodzie - sprzyja hartowaniu organizmu. Oznacza to zdecydowanie mniej przeziębień i skłonności do infekcji wirusowych i bakteryjnych. Nasze ciało zostaje wzmocnione i odporniejsze na chłodną temperaturę. 

Spacer boso sprzyja uważności
Liczy się każdy krok. Chodzenie boso wymaga czujności – zwracamy uwagę na to, aby nie zranić stopy o ostry kamień lub szkło, nie ukłuć się rosnącym ostem. Taki spacer sprzyja odczuwaniu silniejszej więzi z naturą, zatrzymuje nas w teraźniejszości. Nie liczy się odległość i trasa do pokonania, ale bycie „tu i teraz”. Stopa zaczyna odczuwać więcej, wyostrza zmysły, a jednocześnie pozwala się zrelaksować i cieszyć chwilą.


Dodaj komentarz

Komentarze

agneslanmar

2016-08-30 12:48:00


tylko od chodzenia boso szybciej rogowacieją. zauważyliście to?

Brak kategorii