Endometrioza: objawy i przyczyny

Endometrioza: objawy i przyczyny

Redakcja

2016-09-06

brak komentarzy

Czy można mieć podwójną menstruację? Tak! Panie chorujące na endometriozę naprawdę posiadają 2 miesiączki jednocześnie – jedną na zewnątrz, drugą do środka organizmu. Dokonuje się tak dlatego, ponieważ komórki śluzówki macicy (endometrium) wędrują po ciele oraz wszczepiają się w różnorodne organy. Czym jest endometrioza?

Endometrioza, czyli endometrium, gruczolistość oraz wędrująca śluzówka macicy, to niewłaściwe ulokowanie części błony śluzowej macicy — poza jej jamą. Przy systematycznym cyklu menstruacyjnym przez 21 dni błona śluzowa rośnie w jamie macicy po to, by wskutek hormonów złuszczać się w trakcie menstruacje. Mimo wszystko u pewnych pań zdarza się, iż partia komórek endometrium razem z krwią miesiączkową trafia „przez pomyłkę” do jajowodów oraz wydobywa się nimi do jamy brzusznej. Stąd dosięgają na przykład do otrzewnej, jajników, jelit, pęcherza moczowego oraz zagnieżdżają się na dobre. Takie zagnieżdżanie się komórek błony śluzowej macicy do innych organów określa się dokładnie endometriozą, wędrującą, śluzówką macicy lub gruczolistością. Nie wszystkie panie posiadają te same objawy endometriozy. ORAZ nie u tych powstają one równocześnie. Choroba może więc trwać bez objawów, a wszczepy endometrium mogą tworzyć się oraz rosnąć choćby przez parę lat.

Endometrioza - przyczyny

Uznaje się, że co piąta kobieta zdolna do urodzenia dziecka, która miesiączkuje, choruje na endometriozę. Zdecydowanie częściej chorują trzydziesto-, czterdziestolatki. Jest dużo teorii na temat czynników przyczyniających się do dolegliwości, wiadomo, że uwarunkowane jest genetycznie, powiązane z podwyższoną ilością estrogenów. Zdecydowanie częściej chorują kobiety wysokie, zgrabna oraz o rudym kolorze włosów. Zdecydowanie częściej więc endometrioza dotyczy pań, które chorują na tzw. schorzenia z autoagresji, co oznaczałoby, że gruczolistości sprzyja wadliwa praca układu immunologicznego.

Endometrioza - objawy

Objawy endometriozy będą zbliżone do symptomów innych dolegliwości ginekologicznych. O tym, że to mimo wszystko gruczolistość, mogą dowodzić między innymi:
obolałe menstruacje
duże menstruacje, a więc nazbyt długie krwawienia miesiączkowe
bolesne zbliżenia
problemy z płodnością
bóle, a czasem plamienie okołomiesiączkowe
napieranie, ale więc ból powstający w trakcie wypróżnienia oraz zaraz po nim
czasem plamy krwi w moczu lub kale, gdy endometrium wszczepi się w pęcherz lub odbytnicę

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Vivese Senso Duo Oil w promocji:
Vivese Senso Duo Oil
310 zł 159 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 182 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie