Jak prawidłowo myć ręce?

Jak prawidłowo myć ręce?

Redakcja

2016-09-03

1 komentarz

Spójrz na własne ręce. Wydaje ci się, że znajdują się czyste? To złudzenie! Ostatnie badania dowiodły, że 95 procentach z nas myje ręce za krótko, nie usuwając z nich chorobotwórczych drobnoustrojów. A można się ich pozbyć w 20 minut sekund. Starczy używać się do reguł właściwego mycia rąk.

Nikt nie posiada  czystych rąk

Na każdym centymetrze cery rąk bytuje choćby 5 mln drobnoustrojów. Wiadomo partia z nich to tzw. mikroflora fizjologiczna. Ale łatwo tu odnaleźć chorobotwórcze drobnoustroje, pasożyty a także grzyby, wśród nich pozwalają posiadać drobnoustroje coli, pałeczki salmonelli, jaja owsików czy tasiemca. Ręce dotykają rozmaitych powierzchni, z których „zgarniają” patogeny.

Badacze z Uniwersytetu Stanowego Michigan przeprowadzili badanie, którzy wykazało, że aż 15 procentach mężczyzn a także 7 procentach kobiet w ogóle nie myje rąk po opuszczeniu toalety! Ci, którzy je myją, robią to za krótko, nie używając mydła.

20 minut - tyle będzie wystarczające, by precyzyjnie wymyć ręce

Okazuje się, że każdy z nas myje ręce mniej więcej dzięki 5 sekund. To za krótko! Higienie rąk musimy przeznaczyć 20 sekund. Jak dowiodły eksperymenty, już przez początkowe 15 sekund ginie 90 procentach drobnoustrojów, niedużo więcej musimy, by uwolnić się od wszystkich drobnoustrojów.

Instrukcja właściwego mycia rąk

Istotne, by bezpośrednio przed myciem zdjąć zegarek, bransoletki a także pierścionki. Najpierw zaleca się namydlić obie ręce, przy myciu nie zapomnieć o nadgarstkach. Należy przykuć uwagę na okolice pomiędzy palcami a także przy płytkach paznokci. To w tych przestrzeniach lubią ukrywać się drobnoustroje (co można stwierdzić, sprawdzając czystość pod rzadką lampą fluorescencyjną – miejsca niedomyte świecą na niebiesko). Na koniec ręce pieczołowicie suszymy (drobnoustroje lubią wilgoć).

Ile razy na dzień musimy umyć ręce?

Jest tego dużo: każdorazowo po opuszczeniu toalety, po zabawie (lub kontakcie) z zwierzęciem, obowiązkowo bezpośrednio przed jedzeniem lub wyłącznie dotykaniem produktów (szczególnie surowego mięsa czy ryb), oraz po kontakcie z osobą chorą (całkowicie po wizycie w szpitalu). Dłonie zaleca się także umyć po kichaniu lub kasłaniu. Aby nie wysuszyć cery, chociaż raz na dzień musimy je posmarować kremem nawilżającym.


Dodaj komentarz

Komentarze

adamkon

2016-10-07 17:48:16


to musimu miec na to az instrukcje?!?!?!

ZdrowieKosmetyki