Jakie szkodliwe substancje mogą być w mieszkaniu?

Jakie szkodliwe substancje mogą być w mieszkaniu?

Redakcja

2016-10-02

brak komentarzy

Pomimo większej wiadomości o leczniczym trybie życia, możemy dość całkiem nieświadomie zagwarantować ogrom toksycznych składniku do swojego mieszkania. Na co bardzo być ostrożni? Jakie szkodliwe substancje mogą być w mieszkaniu?

Bisfenol A (BPA)

Dawniej substancję tę można jest odnaleźć w plastikowych butelkach dla najmłodszych, a także chociaż teraz to prawnie zabronione, bisfenol A wciąż jest obecny w naszych domach. Stosuje się go do wytwarzania poliwęglanów oraz żywic epoksydowych. Te z kolei używane są do produkowania wszelkiego typu opakowań do przechowywania jedzenia.

BPA może być uwalniany z materiału, w skład jakiego wchodzi. Reakcja ta jest szybsza, gdy opakowanie jest podgrzewane lub myte detergentami. Bisfenol A dostaje się wtenczas do pożywienia, a razem z nim – do naszego ciała. A w nim substancja ta działa jak estrogen. Może przybliżyć nas do rozwoju zakłócenia działania hormonów tarczycy oraz nadwagi. Pobudza dodatkowo niebezpieczeństwo zapadnięcia na nowotwór piersi.

Ołów

Spore ilości owego pierwiastka odnaleźć możemy w przedmiotach dziennego użytku, szczególnie tych, które są w jadłospisie. Dawniej zastosowano ołów do wytwarzania garnków emaliowanych, kryształów i garnków cynowo-ołowianych. Potencjalnym źródłem owego pierwiastka są także powierzchnie pomalowane starymi farbami i biżuteria.

Ten metal ciężki dostaje się do naszego ciała najczęściej drogą oddechową lub drogą pokarmową. Uznaje się, że w płucach oraz oskrzelach magazynuje się aż połowa ziaren pyłu unoszącego się w atmosferze. Ołów dostarczany do układu trawiennego (z pożywieniem lub wodą) absorbowany jest u osób dorosłych w ok. 10 proc., u najmłodszych – w 50 proc.

Ołów działa źle na płód oraz stan zdrowia maluszka (przedostaje się do kobiecego pokarmu). Sądzi się, że metal ten przyczynia się do wysokiego ciśnienia tętniczego, niszczy nerki oraz komórki immunologiczne, przynosi impotencję i może przybliżyć nas do pojawienia się mutacji genetycznych.

Pestycydy

Podajemy dzieciom jarzyny oraz świeże owoce, ufając, że tym sposobem inwestujemy w ich zdrowie. Jeżeli mimo wszystko skarby natury mamy z niepewnego źródła, wtedy możemy zaserwować własnym pociechom dużo niezdrowych składników, między innymi arszenik, dieldrynę, dioksyny. A te bardzo niekorzystnie wpływają na zdrowie.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Knee Active Plus w promocji:
Knee Active Plus
297 zł 137 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 139 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie