Kolacja - z czego powinna się składać?

Kolacja - z czego powinna się składać?

Redakcja

2016-08-25

1 komentarz

Pewni z nas najprawdopodobniej stronią od tego, by kolacja była spożywana o 18.00 czy 21.00 – być może są i tacy, którzy pragną, by posiłek wieczorny nie zawierała białka lub tłuszczów, bądź czasami całkowicie z niej rezygnują. Wszystko oczywiście dla naszego zdrowia. Zdrowa zbilansowana dieta to również zdrowa a także pyszna kolacja!

Zdrowa kolacja – kiedy ją zjeść?

Pora jedzenia kolacji zależna bywa od trybu dnia. Przykładowo jeżeli dana osoba wstaje o 7.00, I jedzenie spożywa o 8.00, a następne dania je co 3 godziny – zakładając, że jej menu opiera się na 5 potrawach – ostatni z nich musi w związku z tym spożyć o 20.00! Ilość pokarmów na diecie jest sprawą umowną, ale nie od dziś wiadomo, że im jemy częściej zmniejszone porcje, tym lepiej funkcjonuje nasz przemiana materii.Dobra kolacja to baza. Najpóźniejszy posiłek można spożyć mniej więcej 60-90 min. przed zaśnięciem. Zapewni to nie jedynie spokojny sen, ale także źródło substancji na opóźnienie nocnego katabolizmu! Ta kolacja musi okazać się lekka a także smaczna. Kolacja dietetyczna nie musi okazać się nazbyt kosztowna i skomplikowana w przygotowaniu.

Zobacz też, co należy wiedziec o szkodliwości kawy rozpuszczalnej.

Z czego powinna składać się kolacja?

Niskokaloryczna kolacja musi być bogata w każdy makroskładnik. Cel to lekka a także zarazem sycąca kolacja. Nie powinno się zatem umyślnie stronić od białka czy tłuszczów, gdy nie zaspokoiło się zapotrzebowania na owe składnik wraz z wcześniejszymi daniami! Najlepiej by było o owej porze okazuje się spożyć białko o niskim IG, przykładowo to występujące w chudym twarogu. Świetnym uzupełnieniem będzie pieczywo razowe i szczypta zdrowych roślinnych tłuszczów, które można przynieść nieco, spożywając orzechy włoskie bądź skrapiając twaróg łyżeczką oliwy z oliwek. Zawarta w twarogu bądź serku tradycyjnym kazeina okazuje się jednym z najwolniej wchłaniających się rodzajów białek. Oznacza to, że efekt uwalniania zawartych w nim składników wzmacniających może trwać choćby do momentu przebudzenia ! W ten sposób nasz organizm będzie efektywnie chroniony przed groźnym wpływem mechanizmów katabolicznych.


Dodaj komentarz

Komentarze

mintajus

2016-08-30 12:36:34


A JA TYLKO WPERDZIELAM TE SLODYCZNE NA NOC I TYJE

OdchudzanieZdrowie