Przyczyny stresu

Przyczyny stresu

Redakcja

2016-12-13

brak komentarzy

Zdenerwowanie dopada każdego z nas. Zaczyna się banalnie. Budzik nie zadzwonił, spóźniłaś się do pracy, szef krzywo na ciebie spojrzał, dziecko przyniosło ze szkoły jedynkę... Wtłoczeni w codzienne prace, zapędzeni, bardzo prosto ulegamy frustracjom. Wspominamy wówczas, iż dopadł nas stres. 

Długotrwały stres przynosi zmniejszenie odporności

Każde kłopoty, które naruszają więzi rodzinne, niedobór gotówki, problemy w życiu zawodowym, mniejsze czy większe niepowodzenia powodują w nas reakcje nerwicowe. Na ogół radzimy sobie  z nimi. Nierzadko wystarczy wyłącznie rozmowa z kolegą albo pójście do solarium, do klubu fitness czy do salonu kosmetycznego. Gorzej jest już, gdy musimy przeboleć zgon bliskich osób, utratę pracy, udział w wypadku komunikacyjnym, kradzież czy napad. To doznania traumatyczne, które zginają nam kark i nie pozwalają się prędko pozbierać. Na zwykły regularny stres reagujemy większą aktywnością ruchową oraz umysłową. Zwiększa się wówczas ciśnienie tętnicze oraz zakres cukru w krwioobiegu, a tętno zwiększa. Figura  oraz umysł są przygotowane do funkcjonowania - zmagania się albo ucieczki. Czujemy strach, lęk, gniew albo wrogość. Ale przedłużający się etap mobilizacji sił ciała może przyczynić się do wycieńczenia oraz spadku wydolności. Możemy wówczas  złapać przykładowo ostrą infekcję dróg oddechowych. Czasem prowadzi do niedokrwienia serca, zakłócenia pracy mięśnia sercowego czy też spadku jego wydajności. Co więcej, żyjąc w niekończącym się stresie, intensyfikujemy niebezpieczeństwo zapadnięcia na nowotwór.

Reakcja stresowa

To system, który angażuje centralny układ nerwowy, sercowo-naczyniowy oraz nadnercza. W sytuacji zagrożenia podwzgórze, mieszczące się  u podstawy mózgu, zaczyna wytwarzanie składniku koordynującej przebieg nerwów, zwanej czynnikiem CRF. Z krwią trafia ona do mózgu  oraz stymuluje przysadkę mózgową do wytwarzania hormonu adrenokortykotropowego (ACTH) zwanego kortykotropiną. Pod jej oddziaływaniem nadnercza wydzielają steroidy, a więc elementy decydujące o przebiegu odpowiedzi na zdenerwowanie oraz jej wygaśnięciu. To kwestia osobista. Dużo jest zależne od podatność genetycznych oraz doświadczeń życiowych.

Przyczyny stresu

Często nie uzmysławiamy sobie, iż niedobór apetytu, problemy  z zaśnięciem czy też koncentracją to standardowa reakcja na zdenerwowanie. Wiadomo dobrze nie mieć owych problemów, niż umieć sobie z nimi radzić. Ale na tak najlepszą sytuację nie możemy liczyć. Lekarze sądzą, iż w szczególności niezdrowy stres fundujemy sobie sami. Proces jest bardzo prosty - stawiamy przed sobą coraz to ambitniejsze cele, dajemy się wciągnąć w tzw. wyścig szczurów. Robimy karierę, zdobywamy dobytek. Zastanówmy się, czego pragniemy, co nas cieszy. Gdy odpowiemy sobie na te pytania, może okazać się, iż musimy zmodyfikować coś w naszym życiu, a jednocześnie wyeliminujemy dużo stresogennych zdarzeń.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Knee Active Plus w promocji:
Knee Active Plus
297 zł 137 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 238 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie