Rośliny, które warto chodować w sypialni

Rośliny, które warto chodować w sypialni

Redakcja

2016-09-18

brak komentarzy

Rośliny nie są jedynie ozdobą czterech ścianach, oczyszczają powietrze i dostarczają tlen. Wiele z nich może także uprzyjemnić relaks i spokojny, zdrowy sen przez całą noc, dając także lecznicze korzyści dla organizmu ludzkiego. Poniżej parę gatunków, które opłaca się hodować w sypialni.

Jaśmin

Jaśminowiec wonny to znany w Polsce krzew z rodziny hortensjowatych, którego rodzinnym obszarem występowania są Turcja, Wyspy Egejskie, Włochy i Austria. Może rosnąć zarówno w słońcu, a także w półcieniu, przetrzymuje też silne mrozy. Jaśmin wchłania promienie UV, działa przeciwzapalnie, obniża ciśnienie tętnicze krwi i ilość cholesterolu i hormonu stresu. Dzięki tym cechom jest najlepszą rośliną do sypialni, w której ciało odżywia się przez całą noc. Dodatkową zaletą okazuje się kojący, łagodny aromat.

Czytaj także: Co jeść na wzmocnienie odporności?

Lawenda

Jest jedną z najbardziej wartościowych roślin o dużym, leczniczym wachlarzu działania. Jej moc skupia się w olejku eterycznym, który wytwarza, a który posiada wiele korzystnych składników: linalol, geraniol, furfurol, pinen, cyneol i borneol. To one działają relaksująco, niwelują skutki nerwów, napięcia nerwowego i umożliwiają zasypianie. To nie wszystko. Lawenda rozluźnia tkankę mięśniową, uśmierza bóle i migreny. Dowiedziono, że roślina ta efektywnie zmaga się z bezsennością.

Gardenia

Nie tylko doskonale prezentuje się, przejawia także niespotykane właściwości. Jak uzasadniły analizy, gardenia ma cechy nasenne analogiczne z ziołowymi suplementami diety stosowanymi w kuracji bezsenności. Olejki występujące w jej kwiatach oddziałują na neuroprzekaźniki GABA podobnie do diazepamu (Valium).  Oznacza to, że niwelują stresujące sytuacje i relaksują. Dobrze wiedzieć, że gardenia potrzebuje wiele światła, a jej ulubiona temperatura to 18 °c, a więc dokładnie tyle, ile musi panować w sypialni.

Aloes

Świetnie znany z właściwości łągodzących, przyspieszających gojenie ran i zapaleń. Aloes świetnie radzi sobie także z toksynami, niwelując je z powietrza. Działa przeciwzapalnie, regenerująco, grzybobójczo, przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Analogicznie jak sansewieria, wytwarza nocą dodatkowe ilości tlenu.

Czytaj także: Naturalne sposoby na ból: boswellia, kora wierzby, papryka chilli


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie