Właściwości lecznicze bazylii

Właściwości lecznicze bazylii

Redakcja

2016-08-11

brak komentarzy

Bazylia okazuje się jednym z najpopularniejszych ziół używanych w diecie. Swoim niepowtarzalnym aromatem podkreśla aromat a także smak pokarmów. Z korzyścią funkcjonuje także na nasze zdrowie, między innymi łagodzi niestrawności a także kolkę. Jednak to nie jedyne szansy tego zioła. Zobacz, w których jeszcze chorobach może pomóc bazylia a także do których pokarmów swobodnie pasuje.

Bazylia (ocimum basilicum)

To roślina jednoroczna z rodziny jasnotowatych (Labiatae), która wywodzi się z Azji Południowej, Środkowego Wschodu a także Afryki. Obecnie uprawia się ją praktycznie na całym globie w 150 odmianach.

Bazylia: cechy zdrowotne

Bazylia przyspiesza pracę:

  • Układu trawiennego -  uatrakcyjnia metabolizm a także usprawnia absorbowanie substancji wzmacniających z pokarmu. Zmniejsza szansę wystąpienia skurczom organizmu a także pobudza wytwarzanie soku żołądkowego, wobec tego można ją używać w kwestii niestrawności a także przy wzdęciach. Przejawia efektywność także w zwalczaniu braku apetytu. Stosuje się ją także jako artykuł przeciwdziałający wymiotom a także nudnościom.
  • Układu nerwowego - posiada właściwości podobne do melisy: funkcjonuje przeciwdepresyjnie, uatrakcyjnia samopoczucie, służy pokonać bezsenność, redukuje nadpobudliwość.
  • Bazylia ma także cech przeciwgorączkowe - łagodnie obniża wysoką temperaturę a także rozgrzewa ciało.

Bazylia w diecie

Bazylia to nie do zastąpienia budulec prawie wszystkich dań diecie śródziemnomorskiej (okazuje się zasadniczym elementem sosu pesto). Świeże liście bazylii, z uwagi na zdecydowany smak a także specyficzny aromat, zaleca się do sałatek a także zup, bardzo pomidorowych. Można także nacierać nią mięsa bezpośrednio przed dalszym przyrządzaniem.

Używa okazuje się także do aromatyzowania octu winnego a także oliwy z oliwek. Produkuje się z niej także oryginalne w smaku lody a także produkty czekoladowe, oraz likiery. Bazylię swobodnie podawać do pokarmów pod koniec gotowania lub smażenia, ponieważ wysoka temperatura niszczy jej smak.

Najdogodniej korzystać z świeżej bazylii, ponieważ po wysuszeniu ziele gubi znaczna część smaku.

Inne zastosowania bazylii

Olejek eteryczny, otrzymywany z bazylii, wykorzystywany okazuje się do wyrobu perfum a także mydła. Ponad to doniczka z bazylią, postawiona na parapecie, efektywnie odstrasza owady, między innymi komary. Sok z liści bazylii powoduje ulgę w kwestii pogryzienia przez owady. 

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Vivese Senso Duo Oil w promocji:
Vivese Senso Duo Oil
310 zł 159 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 172 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie