Właściwości lecznicze kolendry

Właściwości lecznicze kolendry

Redakcja

2016-08-11

brak komentarzy

Kolendra to roślina, która znalazła wykorzystanie zwłaszcza w diecie. Mało kto wie, że ma cechy lecznicze, które od długiego czasu znajdują wykorzystywane w medycynie naturalnej.

Kolendrę wykorzystuje się między innymi w pobudzaniu metabolizmu, polepszeniu apetytu a także uspokojenie. Badacze przekonują, że służy również w zatruciach pokarmowych. Zobacz, które jeszcze cechy ma kolendra.

Kolendra siewna i zdziczała

To roślina, która znalazła wykorzystanie głównie w diecie jako przyprawa i dodatek do dekoracji ciast. Mało kto wie, że kolendra posiada wszechobecne cechy zdrowotne, dzięki czemu od dawana stosuje się ją w medycynie naturalnej.

Są dwa gatunki kolendry, z których tych najbardziej popularnym okazuje się gatunek uprawny – kolendra siewna (łac. Coriandrum sativum L.). Kolendra pochodzi z krajów Bliskiego Wschodu a także Morza Śródziemnego. Teraz okazuje się uprawiana między innymi w Chinach, Indiach, Pakistanie, Gruzji, Rosji, Argentynie, Starym Kontynencie Środkowej, Maroko, Etiopii a także Syrii. W Polsce okazuje się hodowana na plantacjach, a czasem spotyka się jako zdziczałą.

Zależnie od kraju, w którym kolendra okazuje się uprawiana, jej świeże owoce różnią się rozmiarem a także kształtem, a zielone liście smakiem. Przykładowo, liście kolendry pochodzące z Gruzji znajdują się zdecydowane w, z Syrii zdecydowanie bardziej łagodne, zaś z Etiopii zdecydowanie bardziej aromatyczne.

Kolendra lekiem na niestrawność

Owoce kolendry stosuje się w medycynie witalnej jako budulec specyfików skomplikowanych a także mieszanek ziołowych na niestrawność a także w walce z pasożytami jelitowymi.

Z kolei otrzymywany z owoców (nasion) kolendry olejek, a szczególnie występujący w nim linalol, ma właściwości rozkurczowe na tkankę mięśniową aksamitneą układu trawiennego, w tym jelit, a co się z tym wiąże - funkcjonuje wiatropędne. Po rozkurczeniu napięcia mięśniowego, uatrakcyjnia się ponieważ perystaltyka jelit a także przechodzenie gazów. Sprawdzi się zatem w bólach talii powodowanych wzdęciami.

Dodatkowo olejek z kolendry znalazł wykorzystanie w zapaleniu błony śluzowej organizmu a także biegunkach.

Przetwory z kolendry posiadają także cech żółciopędne, ponieważ dzięki zminimalizowaniu napięcia mięśniówki przewodów żółciowych umożliwiają przepływ żółci a także soku trzustkowego do dwunastnicy, czego efektem okazuje się lepsze metabolizm.

Napary z owoców kolendry

Posiadają trochę gorzki smak, a po ich wypiciu zostaje pobudzone wytwarzanie soku żołądkowego oraz śliny. W ten sposób powiększają uczucie głodu. Kolendrę można jednak dołączyć do jadłospisu oczyszczającego wątrobę.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Vivese Senso Duo Oil w promocji:
Vivese Senso Duo Oil
310 zł 159 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 156 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie