Wszystko co trzeba wiedzieć o okularach

Wszystko co trzeba wiedzieć o okularach

Redakcja

2016-08-30

1 komentarz

Blisko połowa Rodaków posiada trudności z wzrokiem – biją na alarm okuliści. Tym samym przedłuża się średni moment spędzany bezpośrednio przed komputerami, tabletami a także telewizorami. Dowiedz się, jak ustrzec oczy bezpośrednio przed niezdrowymi promieniowaniem, czy „zerówki” służą i czy dostaniesz na nie dofinansowanie od pracodawcy.

„Zerówki” z antyrefleksem

Praca przy laptopie – szczególnie codzienna a także wielogodzinna, może popłacić zmęczeniem, kłopotami ze skupieniem, pieczeniem, szczypaniem a także zaczerwienieniem oczu i bólami głowy. Gdy wracamy do domu, zazwyczaj dołączamy telewizor, kontynuując przy tym drażnienie oczu przez refleksy świetlne. O ile z oglądania TV możemy powstrzymać się od, o tyle z pracy bezpośrednio przed ekranem komputera już nie za każdym razem. Nie stajemy się mimo wszystko bezsilni wobec takiego kłopotu – rewelacyjnym wyborem znajdują się „zerówki” z antyrefleksem.

Okulary z dofinansowaniem

Zgodnie z prawem, jeżeli pracujemy bezpośrednio przed ekranem komputera co najmniej 50 procent dobowego wymiaru czasu pracy, co to oznacza cztery h na dzień, pracodawca musi dostarczyć każdej osobie zatrudnionej, w tym praktykantom a także stażystom, okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem specjalisty.

„Zerówki” nie zaliczają się do preparatów korygującego wzrok, zatem ich dofinansowanie zalicza się do dobrej woli pracodawcy.

Sprawdź też, która dieta jest najlepsza dla oczu

Sytuacja prezentuje się inaczej jeżeli posiadamy chociażby minimalną wadę wzroku. Przykładowo wśród użytkowników mniej więcej 40. roku życia zazwyczaj pojawia się kłopot z akomodacją, co to oznacza dostosowaniem się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnorodnych odległościach. W takiej zdarzeń najskuteczniejszym wyborem okazuje się soczewka do komputera. Lekarz wystawia zaświadczenie o potrzebie okularów do pracy przy laptopie, na bazie jakiego pracownik ubiega się o dofinansowanie.

Nie wyłącznie okulary

Przepisy nie określają także jednoznacznie, czy dofinansowanie należy się wyłącznie ludziom zatrudnionym na umowę o pracę, czy również tym, którzy posiadają umowę zlecenie lub o dzieło. Można wywnioskować mimo wszystko, że prawo do dotacji na okulary korekcyjne posiada każdy pracownik zatrudniony na stanowisku z monitorem ekranowym.


Dodaj komentarz

Komentarze

dorotkaradomska

2016-08-30 12:35:28


szkło to szkło. Nie widzę problemu żeby miało psuć wzrok

ZdrowieUroda