Zaburzenia hormonalne - objawy

Zaburzenia hormonalne - objawy

Redakcja

2016-12-16

brak komentarzy

Gruczoły, które wytwarzają hormony, wchodzą w skład jednego z najistotniejszych układów wewnątrz organizmu. Odpowiadają głównie za płodność, przemianę materii oraz stan psychiczny. Jakiekolwiek zakłócenia mogą się zatem przejawiać w licznych aspektach życia. Poniżej symptomy, które mówią o tym, że dobrze wybrać się do specjalisty-endokrynologa oraz upewnić się, czy nasza gospodarka hormonalna funkcjonuje właściwie.

Nadmierne owłosienie

To alarmujący sygnał, który musi przykuć uwagę pań. Owłosienie występuje w miejscach, które są charakterystyczne dla panów: na brzuchu, udach, pupie, plecach oraz twarzy. Czasem obecna jest w formie łagodnej – jako tzw. „wąsik” i mocne, gęste oraz ciemne włosy na rękach i nogach. Takie spektrum symptomów to hirsutyzm. Prowokuje go nadmierna produkcja męskich hormonów przez jajniki lub nadnercza wewnątrz organizmu kobiety.

Zmiany skórne

Nadprodukcja androgenów przynosi intensywniejsze wytwarzanie wydzieliny, co tymczasem bardzo często skutkuje trądzikiem. Wahania poziomu hormonów doprowadzają także do intensywnego produkowania barwnika, który prowokuje plamy skórne. Tyczy się to przede wszystkim pań w ciąży oraz tych, które stosują antykoncepcję hormonalną.

Zakłócenia menstruacji oraz niepłodność u pań

Niesystematyczne cykle, brak owulacji, a także zanik menstruacji to wymowne skutki zakłócenia gospodarki hormonalnej. Istotne, by odkryć główną przyczynę trudności, a tych może okazać się dużo: zaburzona praca tarczycy, nadnerczy, zespół policystycznych jajników, insulinooporność czy hiperprolaktynemia.

Zmienność nastrojów

Wahania poziomu hormonów czasem przekładają się na spadek samopoczucia, zmęczenie, wyczerpanie oraz ospałość. To powoduje, że są mylone z depresją oraz wahaniami dwubiegunowymi. Na zdrowie największy wpływ wśród hormonów posiada estrogen oraz progesteron. Owego rodzaju skutki zazwyczaj występują w czasie choroby, w okresie dorastania, w ciąży oraz w menopauzie, a u panów podczas andropauzy.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Knee Active Plus w promocji:
Knee Active Plus
297 zł 137 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 161 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie